Generátor vytyčovaných bodů
Popis
Funkce na generování kontrolních (KB), zajišťovacích (ZB), vytyčovaných (VB) a ostatních bodů (OB) z koridoru. Body je možné exportovat do XLS nebo DWG jako COGO body, které jdou promítnout do pracovních řezů nativní funkcí Civilu 3D.
Pro doplnění referenčních hodnot v promítání je v SGCivilTools funkce Doplnit reference popisků.
Rozdělení bodů do 4 skupin je pouze pro orientaci v dialogu, všechny skupiny se chovají stejně.
Zavřením dialogu se uloží nastavení výpočtu.
Obecné ovládání dialogů
- Tabulky staničení a bodů umožňují vybrat více řádků a doplnit hodnoty hromadně. (Výběr přes Shift nebo přetažením myši přes více řádků)
- Tabulky staničení a bodů umožňují zkopírovat vybrané řádky a vložit do XLS nebo zpět do dialogu. To stejné je možné z XLS do dialogu. Pro rychlý přenos nastavení.
- Při kopírování z excelu je nutné vždy zkopírovat celý řádek. Před vložením proběhne kontrola, jestli je zkopírovaný správný počet buněk v jenom řádku a data odpovídají dostupnému nastavení.
- Tabulky bodů koridoru mají pod pravým tlačítkem kontextové menu s dalšimi možnostmi nastavení.
- Některé sloupce v tabulkách jsou označeny hodnotou ve hranatých závorkách [Číslo SO]. Tyto hodnoty se používají pro sestavení unikátního čísla bodu CIS.
- V dialozích, kde se nastavují formáty, jdou řádky posouvat přetažením (drag and drop) ve sloupci Pořadí.
Postup pro vytvoření bodů
1. Výběr koridoru, základny a výpočtu
Generátor bodů umí pracovat pouze s jednou základnou v koridoru. Pro každou základnu je možné založit více výpočtů (nastavení, které se ukládá). Výpočty je možné duplikovat v rámci jedné základny. Přenos nastavení výpočtů do jiné základny nebo koridoru je možný až v dialogu generátoru.
Výpočet v dialogu je možné vybrat dvojklikem kamkoli na řádek.
Generátor bodů nefunguje na koridor připojený přes datovou zkratku.
2. Nastavení
2.1. Formát čísel
Formát čísel je především pro export do XLS. Formát staničení mění počet míst v dialogu i exportech.
2.2. Formát číslování bodů [CIS]
Unikátní číslo bodu CIS je možné sestavit individuálně pomocí proměnných a počtu míst. Pokud například číslo bodu obsahuje jednu číslici, ale formát pořaduje 3, tak je hodnota v CIS doplněna o 2 nuly.
2.3. Zobrazení skupin v záložkách
Zobrazení skupin je pouze pro přehlednost nebo práci s celou skupinou. Jde zapnout pro každou záložku zvlášť.
Zobrazení skupin zpomaluje dialog.
3. Staničení
V levé části záložky jsou zopakované vybrané entity. V pravé části je tabulka všech staničení koridoru, ve kterých jsou spočítané příčné řezy (frekvence základny).
Staničení umí počítat s posunutým počátkem i přepsaným staničením přes rovnice trasy.
Jdou vybrat jednotlivá staničení, ve kterých se provede export. Z této tabulky se berou hodnoty [Staničení km], [Staničení m], [Číslo SO] a [Část SO/větve] pro CIS.
3.1. Referenční trasa
Staničení pro CIS jde převzit z referenční trasy. Například pro výpočet vytyčovaných bodů v nároží křižovatky. Celé nastavení bodů je stejné, jako by tam referenční trasa nebyla. Pouze při exportu se hodnoty staničení a odsazení nahradí hodnotami z referenční trasy.
Z bodu na základně koridoru, v místě frekvence, se vytyčí kolmice k referenční trase pro odečtení staničení. Takto získané staničení se použije do všech vytyčovaných bodů pro frekvenci.
Pokud by kolmice na referenční trasu vyšla mimu tuto trasu, staničení se dopočítá, jako by referenční trasa pokračovala přímým úsekem (před i za).
Odsazení vytyčovaného bodu se spočítá jako délka kolmice z bodu k referenční trase (pro každý bod samostatně).
Pokud je nutné zachovat hodnoty frekvenci z referenční trasy (koridoru) je nutné do koridoru přidat vlastní frekvence.
4. Body koridoru (vlevo, na středu, vpravo)
Dle vybrané základny se načtou všechny body, které jsou obsažené v aplikovaných podsestavách a rozdělí se do záložek vlevo (záporné odsazení od osy sestav), na středu (v ose sestav), vpravo (kladné odsazení od osy sestav). Body jsou dále rozdělené podle toho, do které sestavy a podsestavy patří.
Ve výchozím nastavení jsou body koridoru z více sestav a podsestav sloučeny do jednoho řádku a připojené vytyčované body se tedy aplikují na všechny body koridoru najednou. To ale u složitějších sestav nemusí být žádoucí, a proto jdou body koridoru rozdělit na samostatné řádky. Typicky u vozovky s přidatným pruhem, kde jsou duplicitní body VozHran a VozVrchol.
Připojený vytyčovaný bod tedy vždy odpovídá pouze jednomu řádku v bodech koridoru.
4.1. Sloučit / rozdělit
Body koridoru jsou sloučit nebo rozdělit přes vybrané řádky, skupiny nebo vše najednou. Každá tato operace smaže odpovídající vytyčované body, aby bylo zajištěno, že jeden vytyčovaný bod odpovídá jednomu řádku v bodech koridoru a body byly vždy unikátně identifikovatelné pro sestavu a podsestavu.
5. Vytyčované body (KB, ZB, VB, OB)
Rozdělení bodů do 4 skupin je pouze pro orientaci v dialogu, všechny skupiny se chovají stejně.
Jeden vytyčovaný bod odpovídá jednomu řádku v bodech koridoru, aby body byly vždy unikátně identifikovatelné pro sestavu a podsestavu.
Poloha vytyčovaného bodu se počítá od odpovídajícího bodu koridoru.
- Horizontální odsazení: (-) vlevo, (+) vpravo
- Vertikální odsazení
- Sklon: (+) nahoru, (-) dolů, hodnota zadaná číslem
- Hodnota: (+) nahoru, (-) dolů, hodnota zadaná číslem
- Referenční bod: Referenční body jsou rozděleny na strany L, S, P. Uvažuje se vždy s nejbližším bodem směrem k ose, pokud je jich více se stejným kódem a stranou.
- C3D klopení: Hodnoty se berou z klopení základny (trasy). Pokud jsou hrany vozovky výškově cílované, je nutné použit Referenční bod.
- Barva: barva v náhledu a exportu COGO
- Vrstva [Číslo vrstvy] a číslo bodu [Číslo bodu] pro CIS.
Tabulka vytyčovaných bodů jde přenášet do jiných tabulek zkopírováním řádků Ctrl+C a Ctrl+V. Vždy se kontroluje, jestli zkopírované hodnoty odpovídají počtem sloupců i dostupnými hodnotami.
5.1. Referenční bod
Pokud se hrany vozovky výškově cílují, nejde tedy použít klopení trasy, je nutné zadat vertikální odsazení pomocí referenčních bodů.
Pro bod VozHran1 vlevo na směrově nerozděleném pásu by ref. bod byl VozVrchol1 - S a pro bod VozHran1 na přidatném pruhu by byl VozVrchol1 - L.
U směrově rozdělené komunikaci by oba referenční body byly VozVrchol1 - L a díky pravidlu, že se bere nejbližší bod směrem k ose budou oba sklony spočteny správně.
6. Export COGO
Vytyčované body jdou exportovat do výkresu jako nativní COGO body, aby mohly být promítnuté do pracovních řezů. Exportované body se rozdělí do skupin bodů dle zadaných vrstev. Styly pro vytyčované body mají přednost před styly pro skupiny.
Pokud je zaškrtnuté “Smazat již vygenerované body i skupiny…” nový export smaže všechny body i skupiny bodů ve výkrese, které již byly vygenerované pro tento výpočet.
6.1. Formát popisu COGO
Každý COGO bod je doplněn o název (musí být unikátní pro celý výkres) a hrubý popis (raw description). Formát popisu jde sestavit z vlastností vytyčovaných bodů a bodů koridoru.
V dialogu nastavení formátu jdou řádky posouvat přetažením (drag and drop) ve sloupci Pořadí.
6.2. Vrstvy
Tabulka vrstev je společná s exportem XLS, doplněna o nastavení stylů. Vytyčované body se seskupí podle hodnoty ve sloupci Vrstva. Body jdou exportovat i bez vyplněné hodnoty vrstvy, pokud mají odpovídající řádek v tabulce vrstev také s nevyplněnou hodnotou.
7. Export XLS
Vytyčované body jdou exportovat do XLS s nastavením řazení bodů, obsahu nadpisu a sloupců, formátu čísel a barev pozadí.
Popis vstupů se vkládá nad tabulku bodů jako identifikace stavby. Je nastavené opakování na všech listech na první sloupec (staničení) a řádky 1 až názvy hodnot.
7.1. Vzor XLS s nastavením pro tisk
Vzor se záhlavím a nastavením tisku je vzorový XLSX soubor, ze kterého se čtou nastavení tisku, záhlaví a zápatí.
Ze vzoru jdou přenást i proměnné v záhlaví a zápatí (pravděpodobně budou proměnné zavislé na jazyku Excelu).
Přepínače záhlaví nejdou programově nastavit.
7.2. Obsah nadpisů
Obsah nadpisů jde sestavit z vlastností vytyčovaných bodů a bodů koridoru.
V dialogu nastavení obsahu jdou řádky posouvat přetažením (drag and drop) ve sloupci Pořadí.
7.3. Obsah sloupců
Obsah sloupců jde sestavit z vlastností vytyčovaných bodů a bodů koridoru.
V dialogu nastavení obsahu jdou řádky posouvat přetažením (drag and drop) ve sloupci Pořadí.
7.4. Vrstvy
Tabulka vrstev je společná s exportem COGO. Vytyčované body se seskupí podle hodnoty ve sloupci Vrstva. Body jdou exportovat i bez vyplněné hodnoty vrstvy, pokud mají odpovídající řádek v tabulce vrstev také s nevyplněnou hodnotou.
8. Export 3D křivek / úseček
Tlačítko exportu křivek / úseček do výkresu je na každé záložce vytyčovaných bodů. Nastavení hladin, obarvení a mazání předchozího exportu je možné na záložce Nastavení. Aby byla každá křivka unikátně identifikovatelná je rozřazena do hladin podle čísla vrstvy a bodu s možností doplnění předpony a přípony názvu.
Každý vytyčovaný bod odpovídá jedné křivce.
9. Přednastavené body
V funkci jsou nachystané výchozí schémata bodů, které je možné vložit a upravit. Body se vždy přidají jako nové. Číslování bodů jde zvolit buď Ze spodu nahoru nebo Z vrchu dolů. Pokud například ZB nejsou požadovány na všech vrstvách, jejich počet je možné omezit před doplněním a body se vloží k horním vrstvám. Pro KB a ZB jde také nastavit jejich odsazení.
Body jsou připraveny pro SG podsestavy. Vytyčované body tedy vychází z bodů koridoru.
Směrově nerozdělená silniční komunikace:
- KB: VozHran1-6 vlevo/vpravo
- ZB: VozHran1-6 vlevo/vpravo
- VB: VozVrchol1-6 na středu, NezpKrajVozHran1-6 vlevo/vpravo a SPDVozHran1-6 vlevo/vpravo
Směrově rozdělená silniční komunikace:
- KB: VozHran1-6 vlevo/vpravo, VozVrchol1-6 vlevo/vpravo
- ZB: VozHran1-6 vlevo/vpravo, VozVrchol1-6 vlevo/vpravo
- VB: NezpKrajVozHran1-6 vlevo/vpravo a SPDVozHran1-6 vlevo/vpravo
Schéma bodů
Pokud je v řezu více bodů koridoru se stejným kódem např. VozHran1 vlevo na vozovce i přidatném pruhu, připojí se přednastavený bod ke všem bodům koridoru se stejným číslem bodu. Nezálěží na tom, jestli jsou body koridoru rozdělené nebo sloučené.
10. Náhled
V náhledu je vidět vždy jedna frekvence koridoru. Přepínat mezi staničeními jde pomocí šipek v dialogu, šipek na klávesnici nebo ikony lupy u jednotlivých hodnot staničení. Fajfka znamená, že toto staničení je vybrané pro export.
V paletě jdou zvolit, které údaje jsou viditelné v náhledu. Podrobnější nastavení barev a velikostí zobrazení je možné v záložce Nastavení.
0,0 je vždy umístěna do osy a nivelety základny.
V náhledu se zobrazí povrchy, na které je cílováno.
10.1. Ovládání myší
Ovládání náhledu je stejné jako v autocadu.
- Levé tlačítko na výběr: lze vybrat pouze jeden bod. Výběr bodu zvýrazní bod v náhledu i v záložkách v horní části dialogu.
- Prostřední pro zoom a pan.
- Pravé pro opakování příkazu nebo ukončení příkazu.
10.2. Funkce
Náhled obsahuje 3 funkce.
- Měření: výběr dvou bodů, mezi kterými se spočítají hodnoty a vypíšou do příkazového řádku.
- Souřadnice: výpis souřadnic vybraného bodu do příkazového řádku.
- Reset: obnovení zobrazení do 0,0 a výchozího zoomu.